U spomen na pogibiju osmorice seljaka, sedmorice iz odvoračkih sela Stipe Gunčevića, Antuna Ercegovića, Mate Pejića, Đure Štimca, Petra Topalovića, Ive Jankovića, Ive Katalinića i jednog iz Gornjih Andrijevaca Antuna Perkovića, koje su jugoslavenski žandari 19. veljače 1935. godine mučki ubili u Sibinju, Općina Sibinj obilježava svoj dan, kao i Osnovna škola Sibinjskih žrtava.
Središnji program obilježavanja 89. obljetnice Sibinjskih žrtava počeo je polaganjem vijenaca i paljenjem svijeća uz zajedničku molitvu predstavnika Općine Sibinj, Brodsko-posavske županije, hrvatskih branitelja, policije, škole, političkih stranaka, udruga, kod spomenika Sibinjskim žrtvama i poginulim hrvatskim braniteljima. Zatim je svetu misu zadušnicu u crkvi sv. Ivana Krstitelja predvodio odvorački župnik vlč. Josip Kalmar, uz slobođanskog župnika vlč. Iliju Janjića, te dr. sc. Antuna Japundžića, profesora na Katoličko-bogoslovnom fakultetu u Đakovu, inače rodom iz Grgurevića i vlč. Filipa Sertića, rodom iz Sibinja.
U školskoj sportskoj dvorani održan je zatim prigodan program na kojemu su bili i predsjednik Republike Hrvatske Zoran Milanović sa suradnicima, Katica Mišković, ravnateljica Uprave za potpomognuta područja Ministarstva regionalnog razvoja i fondova Europske unije, izaslanica brodsko-posavskog župana dr. sc. Anica Vukašinović, pročelnica Upravnog odjela za obrazovanje, sport i kulturu, načelnik Policijske uprave brodsko-posavske Antun Valić sa suradnicima, predsjednik Hvidre Brodsko-posavske županije Štefan Paun, te ravnatelji osnovnih škola i načelnici susjednih i općina iz drugih županija.
Otvarajući svečanu sjednicu predsjednik Općinskog vijeća Krunoslav Eraković podsjetio je da je to dan sjećanja na sve znane i neznane Hrvate koji su kroz protekla stoljeća dali svoje živote za slobodnu Hrvatsku. Napominjući kako je danas sloboda misli, riječi i djela urušena poručio je: - Uz puno zdravlja, ljubavi, svima želim puno tolerancije, poštujte tuđe stavove, tuđa razmišljanja. Čak i ako osoba nije u pravu, nemojte je eliminirati, razoružajte je argumentima, a mijenjajući sebe polako mijenjamo i svijet oko nas.
Žrtve za slobodu su nas zadužile da dajemo najbolje od sebe
Ravnatelj Osnovne škole „Sibinjskih žrtava” Josip Šišmanović u pozdravnom govoru uvijek se obraća učenicima: - Gledajući vas gore na tribini i oko sebe vidim budućnost i bez obzira koje zanimanje izabrali, bit ćete jednako vrijedni i važni. Zbog ljudi kojih se danas sjećamo i kojih više nema i njihovih obitelji odgovorni smo djeco, i ja i vi, dati sve najbolje od sebe. Pokažimo zajedno tim ljudima koji su nas zadužili kako nije bilo uzalud i kako znamo čuvati ono što su oni svojim životom branili.
I načelnik općine Sibinj Josip Pavić naglasio je kako su poginuli za slobodu zadužili sve da se bore
sa žarom i u skladu s mogućnostima i odlučnošću: - Prije desetak godina, kada sam postao načelnik, bili smo „općina slučaj” s blokiranim računom i bez plaća. Nezavidan položaj i teška vremena iznjedrila su otvoreno srce, odgovornost, uključivost, nove prilike i nove ideje. Nismo se dali obeshrabriti, a možemo reći „Slavonija se inatila u Sibinju”. Radom, poštenjem i strpljivošću postigli smo sve što danas uživamo.
(Više u tiskanom izdanju Posavske Hrvatske)