Slavonski Brod

25.4.2025.
Posavska Hrvatska

Druga radionica za učenike-frizere

Uloga pripravnika u salonu

Slavonski Brod : Uloga pripravnika u salonu

Druga radionica za učenike Obrtničko-tehničke škole Slavonski Brod, smjer frizeri, koju je organizirala Obrtnička komora Brodsko-posavske županije, održana je s temom „Uloga pripravnika u salonu: Razumijevanje i odgovornosti”.

- Jako je važno da svatko tko dođe u kontakt s osobom koja je završila srednju školu i počinje raditi nađe način kako će se približiti toj mladoj osobi i opustiti ju, otvoriti da to mlado biće prihvati da uči. Oni ulaze u surovi poslovni svije koji je nama poznat, mi živimo u njemu, a zaboravljamo kako je nekada bilo kad smo imali 16, 17, 18 godina. Moram priznati da nisam tolerantna prema njima u smisli nedoličnog ponašanja, ali sam izuzetno tolerantna i jako diplomatski raspoložena kad im treba dati smjernice, odnosno povući ih da shvate da im je sad vrijeme luksuza. Šta to znači? Adolescenti, tinejdžeri su budući novi zaposlenici i jako je važno da im osvijestimo da su u luksuznom razdoblju, da imaju pravo ne znati, reći „ne znam”, pitati, da za sve oko sebe budu znatiželjni, da postavljaju pitanja, vuku za rukav nas starije, „zašto ovo”, „zašto ono”, „objasni mi”, „dokaži mi”, „pokaži mi”. Posebno se to odnosi na strukovna zanimanja jer se očekuje da oni do 20 godine života veliki dio temeljnog baznog znanja svoje struke, svog posla već imaju u rukama i glavi i koriste ga – pojasnila je Ivana Mišić Lokar iz SVIM tima značaj ovakvih radionica za učenike.

Dakako i odrasli, odnosno poslodavci trebaju biti svjesni toga svega i znati pristupiti pripravnicima: - Treba naći način, modus operandi, kod svakoga od njih jer svi su različitog temperamenta. Neki su tihi, mirni, povučeni, neki su baš jako kavgadžije, neki pametuju za sve, a mi stariji to malo gledamo s podsmijehom, što nije u redu. Trebali bismo shvatiti da je to obrazac ponašanja mlade osobe i naći način kako ih uputiti.

 

(Više u tiskanom izdanju Posavske Hrvatske)

25.4.2025.
Posavska Hrvatska

Programi za Dan općine Donji Andrijevci

Susreti umirovljenika za primjer svima

Slavonski Brod :  Susreti umirovljenika za primjer svima

Susretima umirovljenika počeo je program obilježavanja Dana općine Donji Andrijevci, a uz domaćine u pikadu, beli i visećoj kuglani natjecali su se umirovljenici iz Vrpolja, Velike Kopanice i Strizivojne.

- Bit svega je druženje, a naši umirovljenici prođu na ovaj način istočnim dijelom naše županije, druže se s umirovljenicima iz drugih udruga, općina, pa i županija i tijekom godine imamo deset druženja, obično ih organizira svaka udruga za dan svoje općine, a onda imamo i zimske susrete. Naša udruga ima veliku podršku Općine i načelnika, mi predlažemo projekte koji su nam odobreni, dogovaramo se s Općinom u organizaciji i na taj način i mi promičemo Općinu – napomenuo je Branko Maričić, predsjednik Udruge umirovljenika Donji Andrijevci.

Branko Radočaj, predsjednik Udruge matice umirovljenika Vrpolje dodao je da prijateljstvo s Udrugom umirovljenika Donji Andrijevci traje već dugo: - Vrlo smo aktivni cijele godine i nema odmora, a veselimo se izletima, ali i ovakvim sportskim natjecanjima.

I Branko Vukovac, predsjednik Udruge umirovljenika općine Velika Kopanica izrazio je zadovoljstvo sportskim susretima: - Naša udruga osnovana je još 1985. godine i kontinuirano djeluje uz izmjene statuta, a upravo su nam prve aktivnosti koje smo provodili bile sa susjednim udrugama. Interesantna su nam ova natjecanja, ali nije bitno tko će pobijediti, važnije nam je druženje i da se sretnemo svake godine po dva puta u svakoj udruzi.

S njim se složio i Željko Guljašević, predsjednik SUH-a Strizivojna ističući zajedništvo svih udruga koje sudjeluju u ovakvim susretima.

(Više u tiskanom izdanju Posavske Hrvatske)

18.4.2025.
Posavska Hrvatska

U svijetu bajki Ivane Brlić-Mažuranić 2025.

Još jedan veseli tjedan za nama

Slavonski Brod : Još jedan veseli tjedan za nama

Devedesetak programa i na tisuće posjetitelja uz pedesetu obljetnicu „Bajki”

Učenici Glazbene škole Slavonski Brod i ove su godine glazbom zaodjenuli svečani trenutak u kojem su djeca, nakon tjedana dana, vratila ključ grada i tako zaključila i pedesetu godinu održavanja „Svijeta bajki” inspiriranoga Ivanom Brlić-Mažuranić i njenim djelima. Vrtićanci odjeveni u Hlapića i Gitu, u pratnji Domaćih, simpatično, kako to samo oni znaju, izgovorili su: „Gospođo zamjenice gradonačelnika, mi djeca Slavonskog Broda vraćamo ključeve grada” i predali ključ Marini Martić Puača. Bio je to još jedan tjedan mašte, umjetnosti, doživljaja kroz devedesetak različitih programa od nedjelje do petka... za djecu iz cijele Hrvatske, s ponudom i za stariju publiku, ali i s trajnim materijalnim tragovima po kojima će biti upamćen. Interpretacijski centar Ivane Brlić-Mažuranić i Gradska knjižnica, očekivano i opravdano, bili su stožerna mjesta cijelih „Bajki”, ali posjetiteljima su bili zanimljivi i drugi prostori i programi. Usto manifestacija je bila izvrsna prilika mnogima da dođu u turistički razgled grada, te upoznaju povijesti i sadašnjost Slavonskog Broda.

(više u tiskanom izdanju „Posavske Hrvatske”)

 

 

18.4.2025.
Posavska Hrvatska

Projekt „ Zaboravljena generacija – ne zaboravite učiti!”

Pub kviz o klimatskim promjenama za starije osobe

Slavonski Brod : Pub kviz o klimatskim promjenama za starije osobe

Projekt „ FOR-GEN-LEARN - Zaboravljena generacija – ne zaboravite učiti!” odvija se u sklopu Erasmus+, a provodi ga Udruga Eko Brezna u partnerstvu s Društvom multiple skleroze Brodsko-posavske županije i Pokreta gorana iz Novog Sada, s temom podizanja klimatske pismenosti kod osoba starije dobi i osoba s invaliditetom. Projekt je počeo 1. rujna 2024. godine i traje godinu dana, a odrađen je trening trenera na kojemu je 13 osoba iz lokalne zajednice, iz udruga civilnog sektora, koje se i inače bave poučavanjem i obrazovnim aktivnostima, prošlo edukaciju trenera i radit će se osobama starije dobi i pridonositi podizanju njihove klimatske pismenosti.

- Sada testiramo neke edukativne materijale koje smo razvili kao što su klimatske kartice, što je inovativan način poučavanja koji na vrlo jednostavan i razumljiv način tumači znanstvene činjenice o klimatskim promjenama, koje ne možemo izbjeći, a osobe starije dobi trebaju poseban pristup gdje će se njima na način koji će ih zainteresirati i neće biti prekompliciran i prezahtjevan dati dovoljno informacija i preporuka kako se prilagoditi klimatskim promjenama – napomenula je voditeljica projekta Lidija Vukojević, te dodala kako je pri tome važno podići razinu medijske, zdravstvene, financijske i digitalne pismenosti.

Tako su u Domu za starije i nemoćne osobe Slavonski Brod organizirali radionicu u dvije grupe na kojima su predstavljeni edukativni materijali, odradili su i igru klimatskih kartica nakon čega je uslijedila provjera znanja na zabavnom pub kvizu. Podijelili su se u tri grupe i zaista ih je to zainteresiralo, a vidjelo se i da se natječu tko će bolje odgovoriti i da su pročitali materijale.

Marija Baričević, članica je pobjedničke grupe na kvizu: - Obožavam prirodu i ta mi tema nije bila strana, volim rad u prirodi i čemu šta služi u toj prirodi, tako da sam nešto otprije znala.

(Više u tiskanom izdanju Posavske Hrvatske)

18.4.2025.
Posavska Hrvatska

Tržnica pred Uskrs

Kupuje se mladi luk, jaja, hren, ali i jagode

Slavonski Brod : Kupuje se mladi luk, jaja, hren, ali i jagode

Tržnica je ove srijede, kako obično i biva pred Uskrs, obilovala svježim povrćem, mladim lukom, rotkvicom, hrenom, šaranim jajima, ali i ukrasnim granama, a bilo je i više kupaca.

Jagode iz Grčke

Iva Andrijanić iz Brodskog Varoša na klupi je izložila i jagode: - Jagode su iz Grčke, naših domaćih još nema, a ove su slatke. Mjerica od pola kilograma je 3 eura i fino se prodaju, netko kupi za kolače, netko za jesti, ali stvarno su slatke, ukusne. Uz jagode najviše se prodaje mladi luk, vezica je 1 euro. Imamo iz plastenika i krastavce, cijena je 6 eura za kilogram i ne kupuju se previše jer je još skupo, ali netko uzme bar malo za salatu. Kilogram rajčice je 4 eura.

Hren sa Šestinca ponudio je Antun Vidić: - Sadim hren i lijep je korijen, njemu je najvažnije da nije u travi, Prilično je ljut, ali ljudi vole svježi hren i kilogram je 7 eura.

Pojavile su se i prve đurđice, stručak je 1 euro.

- Imam sve zeleno povrće, ali sad se traži meso, a kupuje se ono što ima, pomalo svega, nikakav spektakl. Puno je novčića sve zajedno kad se kupuje, ali svatko si priušti koliko može – kaže Darija Rajkovača iz Donje Vrbe. Komad zelene salate je 1 euro, a teže i pola kilograma, ima i crvenu putericu, vezica peršinovog lista je 80 centi, vezica mlade mrkve je 1 euro.

Podsjetila je na problem s kojim su se proteklih dana susreli prodavači na tržnici, inspekcija je oduzimala suhomesnate proizvode, ali „nastradali” su i ostali, tražili su deklaracije za povrće, otpremnice za jaja. Bile je otužno tih dana na tržnici. No, Darija smatra da je razlog tome i vrijeme: - Vrijeme je jedan od najvećih faktora koliko ćemo imati kupaca. Konačno je ugrijalo i odmah ih je više, cijelu je bilo zimu oblačno, tmurno.

(Više u tiskanom izdanju Posavske Hrvatske)

11.4.2025.
Posavska Hrvatska

Programi Turističke zajednice područja ”Slavonski Brod-Posavina” za učenike

Od Kuće Brlić do Tvrđave

Slavonski Brod : Od Kuće Brlić do Tvrđave

Turistička zajednica područja „Slavonski Brod-Posavina” i ove je godine organizirala zanimljive sadržaje za turističke skupine učenika u sklopu manifestacije „U svijetu bajki Ivane Brlić-Mažuranić”. Tako su učenici dva treća razreda Osnovne škole „Vladimir Becić” iz Osijeka u Turističko-informativnom centru saznali da prema povijesnim zapisima kravata potječe iz Slavonskog Broda, a mogli su se fotografirati s kostimiranom lutkom pripadnika Kravata pukovnije. Na središnjem gradskom trgu, koji nosi ime Ivane Brlić-Mažuranić, i ispred kuće njene obitelji dočekao ih je gradonačelnik Mirko Duspara sa zamjenicom Marinom Martić Puačom.

Edukativno i zabavno

Gradonačelnik im je poželio dobrodošlicu i izrazio zadovoljstvo što su došli u Slavonski Brod na jednodnevni izlet, a podsjetio ih je da njihova škola nosi ime poznatog hrvatskog slikara Vladimira Becića rođenoga 1886. godine u Slavonskom Brodu, te im pokazao da se na Korzu nalazi i Likovni salon s njegovim imenom. Nakon što su pažljivo slušali osnovne podatke o Slavonskom Brodu pet učenika-dragovoljaca sudjelovalo je u nagradnoj igri i uspješno odgovorilo na postavljena pitanja, pa ih je Turistička zajednica nagradila ulaznicama za obilazak Kuće tambure i prostora Edukacijsko-multimedijalnog centra u Tvrđavi Brod, te na kraju sokovima i sladoledom u Kapelanovom stanu. Zahvalivši nastavnicima koji su doveli učenike iz osječke osnovne škole gradonačelnik im je poklonio ilustrirane knjige s Ivaninom pričom”Kako je Potjeh tražio istinu” u izdanju Galerije umjetnina grada Slavonskog Broda s prigodnom posvetom.

Učenici i njihovi nastavnici razgledali su zatim Kuću Brlić uz vodiča koji im je pojasnio kako se nekada živjelo i gdje je Ivana stvarala, što se učenicima svidjelo, pa su imali i neka pitanja. U potkrovlju su zatim pogledali predstavu „Šuma Striborova”. Na ulazu u Tvrđavu Brod dočekali su ih kostimirani likovi pripadnika tvrđavskih postrojbi koji su ih podučili vojnim vježbama i postrojavali ih.

(Više u tiskanom izdanju Posavske Hrvatske)

4.4.2025.
Posavska Hrvatska

Ratom prognani iz Ukrajine

Tri godine u tuđini

Slavonski Brod : Tri godine u tuđini

Dok Trump i Putin dogovaraju prekid rata u Ukrajini i daju svoje vizije mira, cijeli svijet s nevjericom promatra te njihove pokušaje, znajući da im je najmanje stalo do ukrajinskog naroda koji trpi strašne posljedice ruske invazije na Ukrajinu koja je počela 24. veljače 2022. godine. Mnogo je poginulih, razrušeni su gradovi, puno je obitelji razdvojeno i u Hrvatskoj su utočište od ratnih strahota pronašle žene i djeca iz Ukrajine.

- Trenutačno je prema popisu u Hrvatskoj, kako je utvrđeno kad smo nedavno bili u Veleposlanstvu, 22.000 prognanika iz Ukrajine, ali nisu svi u Hrvatskoj, neki su se prijavili i otišli u druge zemlje. Mnogi koji su u Italiji, Njemačkoj, Španjolskoj, Poljskoj bi se htjeli vratiti u Hrvatsku, jer su shvatili da je ovdje najljepše. Mi smo proživjeli rat i imamo više suosjećanja, ali i naša Vlada je istinski pomogla u prihvatu i organiziranju njihovog prognaničkog života kod nas – priča Vlado Karešin, predsjednik Ukrajinske zajednice u Republici Hrvatskoj koji je od početka sudjelovao u prihvatu i organiziranju smještaja prognanih iz Ukrajine, a i danas im je svakodnevno na raspolaganju u svemu potrebnome.

Napominje da je na početku ruske invazije na slavonskobrodskom području bilo 200 osoba iz Ukrajine, danas ih je pedesetak. Neki su smješteni po privatnim kućama, a nedavno su iz pansiona Antonio premješteni u hotel Zovko što, kaže, nije baš adekvatan smještaj za njih jer je izvan grada pa ih se može vidjeti kako pješice po brzoj cesti idu u grad što je izuzetno opasno. U pansionu ih je bilo 24, a sada ih je u hotelu 11, neki su otišli na more, raditi na sezonu ili u neke druge gradove, a neki su se i vratili u Ukrajinu. Posjetili smo obitelji  Anne Ogulkove i Hanne Vyshkvarko s kojima smo razgovarali i kad su stigli u Slavonski Brod.

 

(Više u tiskanom izdanju Posavske Hrvatske)

28.3.2025.
Posavska Hrvatska

Javnozdravstvena akcija

Obilježen Dan narcisa

Slavonski Brod : Obilježen Dan narcisa

Nikada dosta podsjećanja da se treba odazvati na pregled

Zastani, poslušaj, daruj i razmisli, bile bi poruke i ovogodišnjega Dana narcisa, javnozdravstvene akcije kojom se, uz blistavožute narcise, podsjeća na važnost redovitih kontrola i samopregleda u ranom otkrivanju karcinoma dojke, a time i većih izgleda za uspješno liječenje. Manifestacija se veže uz početak proljeća, nadu i snagu koju nam donose nježni a istodobno snažni i otporni narcisi. Javnozdravstvenu akciju uobičajeno organiziraju Liga protiv raka Brodsko-posavske županije i Udruga žena operiranih od raka dojke „Nada” u suradnji s Nastavnim zavodom za javno zdravstvo, a sve s jednim ciljem: da se rak dojke otkrije što ranije te što brže i uspješnije liječi. Lijepo je za Dan narcisa, koji se i kod nas obilježava već gotovo dva desetljeća, vidjeti dosta poznatih lica, članica koje su odavno uspješno operirane i izliječene, premda uvijek susrećemo i neka nova, poznata i nepoznata lica. Silvana Bernardić, predsjednica Udruge žena operiranih od raka dojke „Nada”, koja je karcinom dojke uspješno operirala dva puta, ističe: - Osobno me je na uključivanje u rad udruge ponukala prevencija, prilika da kažemo koliko je važno rano otkriti rak dojke. Uz pomoć vas novinara, nas u udrugama, uz potporu Ministarstva zdravstva, kad djelujemo udruženo, zajedničkim snagama, možemo učiniti puno i ukazati ženama na važnost prevencije. Što god se više ta tema pojavljuje u medijima, što više se o tome govori, više će se žena odazvati na preventivne preglede. To se i događa. Sada je odaziv na Nacionalni program preko 60 posto, što je dosta u odnosu na prve godine, kada se na pozive javljalo deset-dvadeset posto žena. Znamo da je rak dojke, ako se otkrije u samom začetku, izlječiv 90 posto, a ako dođete kasnije, kad je bolest uznapredovala, puno je teže i zato treba ići na redovit preglede.

Ravnatelj Nastavnog zavoda za javno zdravstvo, prof. Ante Cvitković to potvrđuje: - U tijeku je osmi ciklus Nacionalnog programa za rano otkrivanje raka dojke, a na području našeg Nastavnog zavoda odaziv je 54 posto. Time još nismo zadovoljni, pa bi i ove akcije trebale potaknuti žene da se jave na mamografski pregled kada dobiju poziv. Godišnje se u Hrvatskoj otkrije oko 3100 karcinoma dojke, ali oko 700 žena godišnje umre. U Brodsko-posavskoj županiji 2023. su, na žalost 22 žene preminule od karcinoma dojke, a 2022. otkriveno je 89 novih slučajeva raka dojke kod žena i jedan kod muškarca. Ne treba zaboraviti da je to karcinom koji pogađa i mušku populaciju, ali u daleko manjem broju.

Zato je ravnatelj Cvitković i ovom prilikom pozvao žene da se odazovu preventivnim pregledima, posebno osobe koje su opterećene obiteljskom anamnezom, odnosno kojima su od ovog karcinoma oboljele majka ili sestra, kao i one koje su u riziku zbog prekomjerne tjelesne težine, pušenja i sl. Podsjetio je i da se poziv na telefonski broj 0800 200624 – lako može ugovoriti termin mamografskog pregleda, da se na red dolazi brzo i da se tako lako otklanja sumnja ili pravodobno otkriva karcinom.

U akciju su se ove godine uključili i učenici 4.a i 5.a razreda Srednje medicinske škole Slavonski Brod, smjera medicinska sestra / medicinski tehničar opće njege, predvođeni stručnim nastavnicama Ivanom Milić i Ivanom Šilhan te knjižničarkom Slavicom Kovačević, koji su uz narcise prolaznicama dijelili i edukativne letke o ranom otkrivanju raka dojke.

21.3.2025.
Posavska Hrvatska

Radionica za učenike-frizere u Obrtničkoj komori Brodsko-posavske županije

Prvi koraci u karijeri

Slavonski Brod : Prvi koraci u karijeri

Obrtnička komora Brodsko-posavske županije organizirala je zanimljivu i korisnu radionicu za učenike Obrtničko-tehničke škole Slavonski Brod, smjer frizeri, s temom „Priprema za profesionalni svijet: Prvi koraci u karijeri”. Uspješan rad na radionici, ali i izlazak na tržište rada, poželio je predsjednik županijske Obrtničke komore Krunoslav Holjevac, a radionicu je vodila Sanja Varlaj iz SVIM tima.

Kako tražiti posao i odabrati pravi salon za rad, savjeti za razgovor za posao, te pravila ponašanja u radnom okruženju teme su u kojima su aktivno kroz diskusiju, primjedbe, prijedloge sudjelovali i sami učenici.

- Strukovni učenici uglavnom završavaju tri razreda srednje škole, to su još jako mladi ljudi i naravno da su i zbunjeni i da ne znaju kako tražiti posao, kako se pripremiti za posao, što pitati, kako se pripremiti za neka pitanja koja će imati možda i njihovi budući šefovi, što se od njih očekuje. Zato je jako važno da razmisle sami o sebi, što bi oni htjeli, što je njihova ljubav unutar te cijele struke i da znaju na koji način oni mogu svoja znanja, a imaju puno drugih znanja, ponuditi jednom salonu. Mogu ponuditi puno toga što možda ni vlasnici salona ne znaju, jer mladi znaju što bi nove generacije htjele, odrasli su s društvenim mrežama i mogu možda dati i neke svoje ideje kako privući novu, mlađu klijentelu. Trebaju razmisliti to sa sobom, a onda neka „proguglaju” i gledaju koji su to saloni koji se njima sviđaju i zašto im se sviđaju, što je to što su čuli, što su vidjeli, što je njima neki uzor gdje bi voljeli raditi, a to će potaknuti i vlasnike salona da budu bolji, da znaju da ih gledaju budući zaposlenici i procjenjuju bi li išli kod njih raditi, a znamo da je radna snaga danas dosta deficitarna, tako da je to važno i jednima i drugima – napomenula je Sanja Varlaj.

 

(Više u tiskanom izdanju Posavske Hrvatske)

14.3.2025.
Posavska Hrvatska

Šezdeset godina Odjela za urologiju u Slavonskom Brodu

Krupnim koracima naprijed

Slavonski Brod : Krupnim koracima naprijed

Urologija je moderna grana medicine koja primjenjuje najnovije metode i uređaje u dijagnostici i liječenju, a Odjel urologije u Slavonskom Brodu ističe se među općim bolnicama po razini i spektru znanja i usluga koje nude pacijentima

 

U današnjoj Općoj bolnici dr. Josipa Benčevića razvoj urologije počeo je prije svega šest desetljeća, a danas s ponosom možemo reći da se radi o ekipi stručnjaka koji stoje uz bok hrvatskim klinikama te raspolažu opremom ali i znanjem koje ne zaostaje za najnaprednijim svjetskim metodama i tehnikama. To se moglo čuti i osjetiti prošlog tjedna na stručno-znanstvenom skupu „60 godina Odjela za urologiju” na kojem su se okupili urolozi doslovno iz cijele Hrvatske. O povijesti je, kako je red, bilo riječi i uvodu, ali ostala su se izlaganja bavila suvremenim temama iz područja urologije, dobrim dijelom na primjeru onoga što se radi upravo u Slavonskom Brodu. Uz voditelja Odjela urologije prim. dr. sc. Krešimira Karlovića, naime, izlaganja su imali slavonskobrodski liječnici Danijel Marinčić, Krešimir Petrić, Anđela Barišić, Ivan Puđa, prim. Anamarija Kovač Petrić, prim. dr. sc. Damir Ditrtrich, Nikolina Bukal te dr. sc, Ivan Mirković iz Opće bolnice „Dr. Josip Benčević”, a ostalih devet izlaganja ugledni urolozi iz Zagreba, Osijeka i Rijeke doc. dr. sc. prim. Tomislav Kuliš, prof. dr. sc. Dean Markić, prof. dr. sc. Tvrtko Hudolin, Josip Perković, Slaven Ovčariček, prim. dr. sc. Igor Grubišić te doc. dr. sc. Tajana Turk. Znanstvenim su dijelom skupa predsjedali akademik Željko Kaštelan, doc, dr. sc. Damir Prlić te prof. dr. sc. Josip Španjol.

 

(više u tiskanom izdanju „Posavske Hrvatske”)