Prenamjena Sportske dvorane „Hrvatski sokol” u vrtić ponovno aktualna
Slavonskobrodska gradska uprava nas je nedavno „počastila” još jednim biserom sličnim preuređenju Vatrogasnog doma u vrtić „Florijan”. Naime, objavljeno je kako je Grad Slavonski Brod na drugi poziv projektnog prijedloga „Izgradnja, dogradnja, rekonstrukcija i opremanje predškolskih ustanova“ (ponovno u sklopu Nacionalnog programa oporavka i otpornosti) prijavio još tri nova projekta: dogradnju i opremanje Dječjeg vrtića „Pčelica“, dogradnju i opremanje Dječjeg vrtića „Kosjenka“ te rekonstrukciju i opremanje postojeće građevine u Dječji vrtić „Sokol“. Očekuju nešto više od 1,7 milijuna bespovratnih eura i najavljuju kako će kroz ta tri projekta dobiti nova 232 mjesta u vrtićima.
Pod „opremanje postojeće građevine u Dječji vrtić Sokol” misli se na prenamjenu Sportske dvorane (na zgradi piše Gradska vježbaonica) „Hrvatski sokol”, starijim Brođanima znane i kao dvorana „Partizan”. Dvorana je izgrađena 1959. i s vanjskim prostorom zauzima 930 četvornih metara.
Kada se pregleda arhiva „Posavske Hrvatske”, zapisnici Gradskog vijeća, promotri gradska internetska stranicu, lako se dođe do zanimljivog slijeda događaja oko potencijalnog vrtića „Sokol”. Priča neodoljivo podsjeća na Vatrogasni dom i potencijalni vrtić „Florijan”, samo što dvoranu „Hrvatski sokol” nema tko braniti, jer u njoj već 6-7 godina nitko ne „stanuje” i prepuštena je zubu vremena.
Još je zanimljivije da je prenamjena planirana od 2018., ali se od nje odustalo, kazao je gradonačelnik na sjednici Gradskog vijeća: - Što se tiče lokacije „Hrvatskog sokola”, mislim da je problem u samoj statici zgrade i svemu ostalom što bi išlo. Bilo bi ipak malo preskupa investicija da idemo s tim.”
Kako bilo, četiri godina kasnije doznajemo da je „Hrvatski sokol” uspješno prijavljen, odnosno da je „prošao” na državnom natječaju (Poziv je bio otvoren od 9. lipnja do 8. kolovoza, ukupno je na raspolaganju više od 51 milijun eura, pri čemu se dodjeljuje najmanje 95,6 tisuća, a najviše nepunih 4,8 milijuna eura po projektu). Bez javnog urbanističko-arhitektonskog natječaja.
Ako je vjerovati riječima vladajućih, onda se nameće jednostavno pitanje: koliko će novca otići na sanaciju nesigurne konstrukcije odnosno narušene statike zgrade?
(više u tiskanom izdanju „Posavske Hrvatske”)