Ugošćujući izložbu Gradskog muzeja Nova Gradiška o znamenitom hrvatskom medaljeru Ivi Kerdiću, Muzej Brodskog Posavlja naglasio je i njegovo djelovanje u Družbi Braće hrvatskoga zmaja
Muzej Brodskog Posavlja ugostio je izložbu susjednoga Gradskog muzeja Nova Gradiška „Ivo Kerdić”, priređenu u povodu 70. obljetnice smrti umjetnika. Ivo Kerdić (Svinjar/Davor, 19. svibnja 1881. - Zagreb, 27. listopada 1953.) znameniti je hrvatski kipar i medaljer, iza kojega je ostalo preko 500 medalja te mnogobrojni predmeti umjetničkog obrta i spomeničke plastike. Izlagao je na brojnim izložbama od Zagreba, Osijeka i Beograda do Pariza, Beča, Londona, New Yorka, Bruxellesa… a djela mu se nalaze u mnogim uglednim muzejima, galerijama i privatnim zbirkama diljem svijeta. U fundusu Gradskog muzeja Nova Gradiška čuvaju se ukupno 52 predmeta (dokumenti, fotografije, medalje, plakete, značke, skulptura, kalupi, crteži, slike) u zbirci koja je nastala putem otkupa te zahvaljujući nesebičnim donacijama pojedinaca (Milo Nardelli, Slavica Kerdić). To je temelj izložbe koju je Gradski muzej Nova Gradiška priredio u svome prostoru koncem prošle godine (27. listopada – 15. prosinca) i koja je izazvala veliko zanimanje posjetitelja, a bez dvojbe će i u Slavonskom Brodu, koji prvi put ugošćuje ovako veliku izložbu Kerdićevih radova. Treba ovdje istaknuti višestruku povezanost obitelji Kerdić sa Slavonskim Brodom, jer njegova majka Terezija potječe iz obitelji Pilar – sestra je znamenitih Đure (geolog, akademik) i Martina (arhitekt) Pilara, a sam je umjetnik prijateljevao s obitelji Milčinović (Andrijom i Adelom koji su jedno vrijeme živjeli u Zdencima, a potom i njihovim kćerima Verom – Tashamirom i Dešom), kao i s Vladimirom Becićem (na izložbi je i Becićeva slika Kerdićeve mlađe kćeri Vjekoslave - Slavice) te s Ivanom Meštrovićem.
Izložba, kojoj je autor viši kustos u Gradskom muzeju Nova Gradiška Miroslav Pišonić, a brodski kustos muzejska savjetnica Danijela Ljubičić Mitrović, ostvarena je u suradnji s Braćom Hrvatskoga zmaja, čiji je Kerdić bio član i autor svečanoga znamenja, a uz potporu Brodsko-posavske županije i moći će se razgledati do 8. travnja.
(više u tiskanom izdanju „Posavske Hrvatske”)