Muzej Brodskog Posavlja u srijedu je sazvao tiskovnu konferenciju kako bi javnosti predstavio jedan važan novi skupni nalaz i tri obnovljena arheološka eksponata koji će bez dvojbe mjesto naći u budućem stalnom muzejskom postavu
Gotovo četiri godine trebalo je da se, jedan po jedan, restauriraju i konzerviraju tri prapovijesna drvena čamca, monoksika (izdubljena od jednog hrastovog debla), koje je još Julije Hoffman izvadio iz mulja Biđa 1935. Monoksili su krasili nekadašnji stalni postav Muzeja Brodskog Posavlja, a tako će biti i u budućem postavu. Obnovu je financiralo Ministarstvo kulture i medija i, dijelom, dijelom Brodsko-posavska županija.
Arheolozi Muzeja Brodskog Posavlja s ponosom su predstavili i jedan novi vrijedni nalaz. Radi se o tzv. ostavi brončanodobnih predmeta, nađenoj kod Poljanaca i za muzej otkupljenoj zahvaljujući Brodsko-posavskoj županiji koja je osigurala novac za interventni otkup. Uz ravnatelja Muzeja Brodskog Posavlja Hrvoja Špicera, o samom su nalazu više rekli muzejska savjetnica, arheologinja Muzeja Brodskog Posavlja Lidija Miklik-Lozuk, zamjenik ravnatelja Austrijskog arheološkog instituta Akademije znanosti iz Beča dr. sc. Mario Gavranović te dr. sc. Darija Ložnjak Dizdar, znanstvena savjetnica iz Instituta za arheologiju u Zagrebu. Svaki ovakav nalaz donosi vrijedne spoznaje, pa i iznenađenja, a ovaj skupni nalaz iz ostave koja potječe iz 13-12 stoljeća prije Krista, potpuno mijenja sliku o brojnim brončanodobnim ostavama na našem području koju su znanstvenici imali kroz stotinjak godina. Naime, ruda za izradu bronce ne potječe iz Bosne i obližnjih južnoeuropskih rudnika, nego – sa sjevera Italije.
(više u tiskanom izdanju „Posavske Hrvatske”)